Kdo jsme

Již delší dobu se jako sousedé scházíme a přemýšlíme o Praze 5. O tom, co nás trápí i o tom, co můžeme udělat pro to, aby se nám tu žilo co nejlépe. Řada z nás má za sebou dlouhou cestu v místních spolcích, ve kterých se snažíme naše vize, cíle a plány realizovat. Zároveň však vnímáme (a naše zkušenosti to potvrzují), že snaha běžných občanů často naráží na hráz neporozumění vystavěnou politiky na naší radnici. a my tu hráz chceme v příštích volbách zbořit.

Naší misí je změnit Prahu 5, aby se stala jednou z nejlepších městských částí na světě. Je to mise na celý život. Na několik životů. Ale chceme tu cestu nastoupit, prošlapávat a jít po ní.

Naše hodnoty

Organizujeme se dvojím způsobem: jednak podle kopců a dolíků Prahy 5, a za druhé podle témat, která jsou důležitá pro vedení města a splnění naší mise. Naše sousedské party najdete na Smíchově, na Hřebenkách, v Motole, v Košířích, v Jinonicích, na Malvazinkách či v Radlicích a na Barrandově. Pomalu dáváme dohromady program, jehož sestavování můžete nejen sledovat na tomto webu, ale také se do něj aktivně zapojit.

Jako sousedská parta vyznáváme jasné hodnoty: ctíme rovnost, potíráme diskriminaci jakéhokoliv druhu. Ctíme sociální spravedlnost, jsme citliví vůči znevýhodněným skupinám a podporujeme je. Ctíme moudrost a vědecký přístup k řešení problémů. Ctíme tradiční evropskou kulturu starosti o bližního. Vážíme si přírody a chráníme ji. Ctíme laskavost v osobních vztazích, odpovědnost a upřímnost. Zároveň se nebojíme ambiciózních vizí a cílů. Jsme si vědomi toho, že pro jejich prosazení musíme získat společenský vliv. Vážíme si dovedností a odbornosti.

Zakládáme si na tom, že v našem hnutí může být každý sám sebou beze strachu z negativních konsekvencí pro svůj status v týmu a následně své sebevnímání. V týmu můžeme bezpečně riskovat a zároveň být respektováni a akceptováni. Je bezpečné atakovat status quo, aniž by kritizující riskoval ztrapnění, marginalizaci nebo byl dokonce jakkoli trestán. Bereme celého člověka: vzájemně přispíváme, vzájemně se učíme. Nevyhýbáme se konfliktům, které jsou při týmové práci běžným jevem. Pokud ke konfliktu dojde, členové hnutí se jej snaží převádět do věcné a konstruktivní roviny.

Sbíráme podpisy

Naše hnutí je organizováno nehierarchicky. To znamená, že při rozhodování na sebe nikdo neváže významnou moc. K rozhodování dochází v klíčových záležitostech metodou konsensu, v dalších méně významných záležitostech se řídíme principem rady. Z právního hlediska jsme neformální sdružení obyvatel Prahy 5. Část členů hnutí má v úmyslu kandidovat v nadcházejících komunálních volbách do zastupitelstva Městské části Praha 5 jako sdružení nezávislých kandidátů, a to v souladu se zákonem č. 491/2001 Sb. o volbách do zastupitelstev obcí. Podle § 21 odst. 4 uvedeného zákona je podmínkou kandidatury ve formě “sdružení nezávislých kandidátů” předložení petice s podpisy 7 % z počtu voličů v Praze 5. Těšíme se na to, že tyto podpisy během naší kampaně nasbíráme.

Propojení na celou Prahu

Jsme si vědomi toho, že naše mise nekončí u hranic Prahy 5. Abychom ji mohli uskutečnit, je potřeba spolupracovat v rámci celé Prahy. Proto jsme propojení s Prahou Sobě, která nyní v rámci koalice s Piráty a Spojenými silami pro Prahu vede naše hlavní město na magistrátu. Praha Sobě má naši důvěru a hrdě se k ní hlásíme. Společně s podpisy pro Prahu 5 budeme tedy sbírat i podpisy na podporu kandidatury Prahy Sobě na magistrátu. Naši misi uskutečníme společně.

Pokud ani vám není lhostejný osud Prahy 5 a celé Prahy, připojte se k nám.


Naši lidé

Alena Štěpánková

Stavební inženýrka, nejlepší klarinetistka na Hřebenkách. Spoluorganizátorka akce Zažít město jinak v ulici U Okrouhlíku.

Alena Janďourková

Environmentalistka, týmový koordinátor Prahy 5 Sobě, analytický mozek a motor iniciativy Košíře bez školy.

Dagmar Šormová

Architektka, včelařka, dlouholetá bojovnice za ochranu lesoparku Cibulka. spoluzakladatelka a předsedkyně spolku Hájovna.

Daniel Martinovský

Ekonom. Spoluorganizátor sousedských setkání a Zažít město jinak. Artový film a městská cyklistika jsou jeho vášněmi.

František Kop

Hudebník a pedagog

Ivo Zatloukal

Programátor, vášnivý turista a ochránce přírody. Původně Brňák, ale teď už dva roky Pražák =).

Jakub Janák

Manažer, odborník na inteligentní budovy, duše rekonstrukce sokolovny.

Jaroslav Vydra

Psycholog, podporovatel sousedských projektů, tvůrce dobré atmosféry.

Jaroslav Pašmik

Vysokoškolský pedagog, organizátor komunity v Motole, spoluzakladatel Prahy 5 Sobě, nadšený propagátor udržitelnosti.

Jiří Psota

Smíchovák, technický nadšenec, startupista, podnikatel, cestovatel. Spoluorganizátor akce Zažít město jinak na Arbesáku, mentor talentovaných studentů.

Jitka Kotková

Rodilá “Jinoničanka”, vzděláním ekonomka, která chce vytvářet komunitní a příjemně domácký charakter své čtvrti.

Jolana Dočekalová

Profesí ekonomka, srdcem ekoložka. Spoluzakladatelka platformy Zapět a Předsedkyně spolku Přátelé Malvazinek.

Josef Šedivý

Psychoterapeut, sociální pracovník a principál divadla.

Kateřina Jiřičková

Environmentalistka, spoluzakladatelka Sousedského spolku Homolka-Motol, zakladatelka dětského lesního klubu.

Lenka Stará

Veterinární lékař, maminka 3 dětí, předseda Spolku rodičů při MŠ Peškova, sousedka z Barrandova, které není tamní život lhostejný.

Lucie Boudová

Informační specialista, výzkumný analytik, markeťák. Propagátor udržitelnosti a kompostování.

Marco Morza

Právník, rybář, který chce Prahu jako moderní evropské město. Jediný Ital v Praze 5 Sobě =).

Marie Tomková

Učitelka v mateřské škole, která je srdcem komunity na Hřebenkách. Zajímá se o historii Klamovky a okolí.

Markéta Fleglová

Spoluzakladatelka a manažerka komunitního centra Hájovna, členka spolku Košířské Cibulačky. Motor cibuleckých komunitních aktivit.

Martina Muziková

Redaktorka a milovnice kultury, jedna z iniciátorek Sousedského spolku Homolka-Motol.

Matyáš Menšík

Právník, surfař a sportovec, spoluzakladatel a předseda Českého svazu surfingu a spolku Pražskej serfovej klub.

Michal Kočandrle

Ajťák, neúnavný sportovec a předák místního fotbalového oddílu SK Uhelné sklady. Spolutvůrce iniciativy Košíře bez školy.

Milan Kostohryz

Advokát, člen spolku Jinonice a Iniciativy za zlepšení Radlické radiály. Spoluorganizátor sousedských slavností “Zažít Jinonice jinak”.

Pavel Světlík

Realitní expert, zastupitel Prahy Sobě na magistrátu, spoluzakladatel Prahy 5 Sobě. Spolutvůrce iniciativy Košíře bez školy.

Pavla Kosinková

Dětská psycholožka, neúnavná organizátorka akce Zažít město jinak v ulici U Okrouhlíku. Nevyčerpatelná studnice nápadů.

Petr Mucha

Pedagog na New York University a neléčitelný pravdoláskař. Duše sousedských setkání a iniciativ.

Petr Smejkal

Podnikatel pokračující v tradici rodinné firmy a zejména jinonický patriot, člen spolku Jinonice a Iniciativy pro zlepšení Radlické radiály.

Radek Janoušek

Architekt a urbanista zabývající se zkvalitňováním prostředí měst, spoluzakladatel Prahy 5 Sobě.

Radka Šimková

Advokátka se zájmem o veřejný prostor, komunitní život a dobré hospodaření s majetkem. V Jinonicích chce mimo jiné kulturní a rodinné centrum, zajímá se o Prokopské údolí a Vidouli.

Šárka Malá

Kulturoložka, spoluzakladatelka Sousedského spolku Homolka-Motol, iniciátorka petice za přírodní koupaliště v Motole.

Šárka Štenclová

Kdysi urbanistka, nyní seniorka, sledující bedlivě současné dění na Barrandově.

Taťána Pazourková

Advokátka, která nenávidí nespravedlnost. Výborná řečnice, která vám vysvětlí jednoduše i složité věci.

Tomáš Mandlík

Spoluorganizátor “Zažít Jinonice jinak”. Pracuje v betonářské laboratoři, ale z toho, jak současná radnice nesmyslně zabetonovává každé volné prostranství je mu zle.

Václav Kučera

Pracuje v neziskovém sektoru, v sociálních a vzdělávacích službách. Pracuje tam rád :)

Viktor Tichý

Expert v oblasti bezpečnosti IT, se zájmem o životní prostředí, člen spolku Cibulka.

Zorka Světlíková

Klinická psycholožka a psychoterapeutka, nyní na rodičovské dovolené.

Zuzana Kalivodová

Advokátka se specializací na rodinné a majetkové právo, členka spolku Za přívětivé Jinonice, místní organizátorka akce Ukliďme Česko.

Zapojte se

Spolupracují s námi